Committees
ORGANIZING COMMITTEE
Cosimo Signorini, Chair, Padova
Pier Andrea Mandò, Co-chair, Firenze
Carlo Bucci, LNGS
Massimo Chiari, Firenze
Gianluca Colò, Milano
Andrea Dainese, Padova
Giacomo de Angelis, LNL
Pasquale Di Nezza, LNF
Silvia Leoni, Milano
Santo Lunardi, Padova
Roberto Menegazzo, Padova
Adriana Nannini, Firenze
Silvia Piantelli, Firenze
Domenico Santonocito, LNS
Josè Javier Valiente Dobon, LNL
Elisabetta Greco, Secretariat, Firenze
Cristina Miletti, Secretariat, Padova
PROGRAM COMMITTEE
Angela Bracco, Chair, Milano
Alessandro Olmi, Secretary, Firenze
Francesco Becattini, Firenze
Carla Cattadori, LNGS
Maria Colonna, LNS
Nicola Colonna, Bari
Oliviero Cremonesi, Milano Bicocca
Giacomo Cuttone, LNS
Fabiana Gramegna, LNL
Giovanni La Rana, Napoli
Franco Lucarelli, Firenze
Rosario Nania, Bologna
Eugenio Nappi, Bari
Giuseppina Orlandini, Trento
Sara Pirrone, Catania
Marco Radici, Pavia
Patrizia Rossi, LNF
Claudio Spitaleri, Catania
Mauro Taiuti, Genova
Ermanno Vercellin, Torino
Andrea Vitturi, Padova
INTERNATIONAL ADVISORY BOARD
Nicolas Alamanos, France Faical Azaiez, France Thomas Aumann, Germany Yorick Blumenfeld, Switzerland Maria Borge, Spain Stanley J. Brodsky, USA Mark Chadwick, USA Philippe Chomaz, France Luisa Cifarelli, Italy Francis A. Cucinotta, USA Jens Dilling, Canada Marco Durante, Germany Anatoly V. Efremov, Russia Rolf Ent, USA Martin Freer, United Kingdom Zsolt Fulop, Hungary Avraham Gal, Israel Sidney Gales, France Michel Garcon, France Donald F. Geesaman, USA C. Konrad Gelbke, USA Muhsin Harakeh, The Netherlands Sotirios Harissopulos, Greece Wick Haxton, USA Morten Hjort-Jensen, USA, Norway Francesco Iachello, USA David Ireland, United Kingdom Barbara Jacak, USA Robert Janssens, USA Rauno Julin, Finland Ralf Kaiser, United Kingdom Taka Kajino, Japan Reiner Kruecken, Canada Karlheinz Langanke, Germany Alinka Lepine-Szily, Brasil Sylvie Leray, France Bao-An Li, USA Adam Maj, Poland Jie Meng, China |
Dong-Pil Min, Korea Hugh E. Montgomery, USA Shoji Nagamiya, Japan Witold Nazarewicz, USA Thomas Nilsson, Sweden Yuri Oganessian, Russia Takaharu Otsuka, Japan Alfredo Poves, Spain Achim Richter, Germany Karsten Riisager, Denmark Marie-France Rivet, France Guenther Rosner, Germany Hideyuki Sakai, Japan Hiroyoshi Sakurai, Japan Helmut Satz, Germany Reinhard W. Schulte, USA Yves Schutz, France Jurgen Schukraft, Switzerland John Simpson, United Kingdom Bikash Sinha, India Johanna Stachel, Germany Horst Stoecker, Germany Hans Stroeher, Germany Anthony W. Thomas, Australia Michael Thoennessen, USA Werner Tornow, USA Vladimir Tretyak, Ukraine Robert Tribble, USA Piet Van Duppen, Belgium Dario Vretenar, Croatia Thomas Walcher, Germany Xin-Nian Wang, USA Eberhard Widmann, Austria Michael Wiescher, USA Bolek Wyslouch, USA Nicolae-Victor Zamfir, Romania Wenlong Zhan, China |